Kobieta w trakcie depilacji laserowej

Depilacja jesienią – najlepszy czas na pozbycie się zbędnego owłosienia!

Depilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala stale się cieszyć idealnie gładkim ciałem. Dobrym momentem na laserowe usuwanie owłosienia jest okres jesienny, kiedy skóra nie jest już zbytnio opalona. Wtedy swobodnie można przeprowadzić serię zabiegów, dzięki którym efekty będą widoczne na wiosnę.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest depilacja laserowa,
  • na czym polega laserowe usuwanie owłosienia,
  • dlaczego laserowe usuwanie włosów warto przeprowadzić jesienią.

Lasery są wykorzystywane w medycynie – również estetycznej – oraz kosmetologii od lat 70. XX wieku. Popularność ich stosowania w różnego rodzaju zabiegach leczniczych i upiększających wynika m.in. z faktu, że można bardzo precyzyjnie operować emitowaną przez laser energią i w ten sposób wpływać na wybraną strukturę skóry. W ten sposób działa większość zabiegów laserowych wykonywanych w dermatologii i medycynie estetycznej, w tym laserowe usuwanie owłosienia.

Depilacja laserowa – na czym polega?

Zadbane, gładkie ciało należy do współczesnego kanonu piękna. Owłosienia z pach, nóg, rąk i okolic bikini najchętniej pozbywają się panie, choć coraz częściej decydują się na to również panowie. Istnieje wiele metod depilacji – golenie, woskowanie, stosowanie kremów depilacyjnych, ale wszystkie mają jedną zasadniczą wadę: nie usuwają zbędnego owłosienia raz na zawsze.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się więc laserowe usuwanie owłosienia. Zabieg jest prosty – energię lasera kieruje się na wybrane partie owłosionej skóry, gdzie pochłaniana jest przez znajdującą się w mieszkach włosowych melaninę. Substancja ulega podgrzaniu, przez co niszczą się komórki macierzyste odpowiedzialne za porost włosów. Seria zabiegów laserowego usuwania włosów pozwala zniszczyć wszystkie komórki macierzyste włosów. Ważne jest jednak, by działaniu lasera były poddawane włosy w fazie anangenowej, czyli w okresie wzrostu. W mieszkach włosowych znajduje się wówczas najwięcej melaniny, więc szansa, że światło lasera zniszczy wszystkie komórki odpowiedzialne za wzrost włosów, jest największa.

Laserowa depilacja – jesień to dobry czas!

Laserowe usuwanie owłosienia zaleca się przeprowadzać przede wszystkim jesienią. Dlaczego? Otóż dlatego, że wówczas skóra traci letnią opaleniznę, za którą również odpowiada melanina. Podczas zabiegu na opalonej skórze melanina znajdująca się w naskórku mogłaby stanowić konkurencję dla melaniny w mieszkach włosowych. Ponadto wzrasta wówczas ryzyko uszkodzeń skóry.

Należy również pamiętać, że depilacja laserowa nie przynosi efektów od razu. Zabiegi powinny być wykonywane mniej więcej co 4-8 tygodni – tyle trwa faza wzrostu włosów, więc wówczas można stopniowo poddawać działaniu lasera wszystkie włosy w fazie anangenowej i metodycznie uniemożliwiać ich dalszy porost. Zabiegi powtarza się aż do uzyskania idealnie gładkiej skóry – w większości przypadków potrzeba do tego 6-8 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Jak nietrudno policzyć, rozpoczęcie serii laserowej depilacji jesienią sprawi, że pełnymi rezultatami będzie się można cieszyć na wiosnę, kiedy zaczynamy zakładać ubrania odsłaniające ciało.

Depilacja laserowa może mieć wskazania medyczne

Oczywiście warto mieć świadomość, że laserowe usuwanie owłosienia odbywa się czasem także ze wskazań medycznych. Zdarza się tak, że u kobiet owłosienie pojawia się w nietypowych miejscach (twarz, pośladki, okolice sutków) lub jest bardzo twarde, trudne do usunięcia maszynką czy depilatorem elektrycznym (prowadzi to do wrastania włosów, a niekiedy nawet stanów zapalnych) – może to być wówczas objaw zaburzeń hormonalnych. W takich sytuacjach może być wskazane włączenie terapii hormonalnej, co znacznie poprawia efekty depilacji laserowej.

Źródła:

https://wseit.edu.pl/images/upload/Joanna/16-17%20Depilacja%20laserowa_Mankowska.pdf

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-7.pdf