botoksbienkowscyclinic

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej (botox)

Botox lub botoks to nazwa handlowa stosowana na określenie toksyny botulinowej. Substancja ta, nazywana inaczej jadem kiełbasianym, w nadmiernym stężeniu jest szkodliwa dla ludzkiego zdrowia, a nawet zagrażająca życiu. Botoks jest jednak również powszechnie stosowany w medycynie estetycznej, jako preparat redukujący zmarszczki mimiczne oraz skuteczny w leczeniu nadpotliwości. Jego działanie polega na paraliżowaniu mięśni oraz układu nerwowego, co pomaga również skutecznie pozbyć się problemu bruksizmu (zgrzytania zębami) oraz tzw. uśmiechu dziąsłowego.

Botox w kuracjach anti-aging

Usuwanie zmian skórnych wywołanych procesem starzenia to najpopularniejszy sposób wykorzystania botoksu we współczesnej medycynie estetycznej. Obszarem zabiegowym jest zwykle twarz pacjenta, w szczególności czoło oraz skóra wokół oczu. Toksyna botulinowa jest wykorzystywana w celu wygładzenia następujących bruzd:

  • tzw. lwia zmarszczka (głęboka, pionowa bruzda pomiędzy brwiami),
  • zmarszczki poprzeczne czoła,
  • zmarszczki wokół oczu (tzw. kurze łapki)
  • zmarszczki mimiczne.

Zabieg trwa od 10 do 20 minut, a jego efekty w postaci całościowego liftingu, są widoczne w ciągu 2-3 dni po opuszczeniu gabinetu medycyny estetycznej. Skóra staje się bardziej napięta i sprężysta, a rysy twarzy zostają złagodzone. Dzięki temu wizerunek pacjenta ulega znaczącej poprawie, nie tylko w zakresie wizualnego odmłodzenia, ale także bardziej “przyjaznego” wyrazu twarzy. Alternatywą dla botoxu jest zastosowanie naturalnych wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy czy autologiczne komórki tłuszczowe. Zabieg można powtarzać co 6-8 miesięcy.

Botox w leczeniu nadpotliwości

Zabieg najczęściej wykonywany jest w obszarze dłoni i stóp, gdzie nadpotliwość objawia się w największym stopniu. Lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje niewielkie dawki toksyny botulinowej płytko pod skórę pacjenta. W ten sposób dochodzi do przerwania przewodnictwa nerwowego, co prowadzi do ograniczenia pracy gruczołów potowych. Zabieg jest przeprowadzany przy użyciu znieczulenia miejscowego w formie żelu znieczulającego.

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej stanowi niezwykle skuteczną, choć nie jedyną metodę leczenia nadpotliwości skóry (dostępne są także m.in. zabiegi laserowe). Efekty utrzymują się przez okres od 4 do 6 miesięcy.

Botox – przed i po zabiegu

Przygotowanie do zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej obejmuje konsultację z lekarzem medycyny estetycznej. W trakcie wywiadu zostaje ustalony zakres pracy oraz spodziewane efekty. Lekarz wyklucza także przeciwwskazania, do których należą przede wszystkim:

  • ciąża i laktacja,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • miejscowe infekcje skóry,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Zabieg jest małoinwazyjny i nie wymaga odbycia rekonwalescencji. Po opuszczeniu gabinetu medycyny estetycznej pacjent może bez przeszkód powrócić do swoich codziennych zajęć, z zastrzeżeniem przestrzegania zaleceń pozabiegowych. Nie należy masować skóry w miejscach zabiegowych ani stosować agresywnych kosmetyków pielęgnacyjnych (np. peelingu). W ciągu pierwszych 4 godzin po iniekcji niewskazane jest również przyjmowanie pozycji ciała z pochyloną głową.

Wstrzykiwanie botoksu jest bezpieczne dla pacjenta, który udaje się na zabieg do profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej. Ponieważ toksyna botulinowa ma silne działanie paraliżujące, u wyjątkowo wrażliwych pacjentów mogą wystąpić skutki uboczne. Należą do nich: niewielkie krwiaki w miejscach iniekcji, łagodny obrzęk twarzy, nadmierne napięcie tkanek, zwiotczenie mięśni, łagodny ból głowy. Efekty te ustępują samoistnie, najczęściej w ciągu kilku dni po zabiegu.