Różnego rodzaju znamiona na skórze mogą być nie tylko poważnym problemem estetycznym, ale też zdrowotnym. Warto więc odwiedzić lekarza, jeśli się z nimi borykamy. Specjalista najlepiej doradzi nam, w jaki sposób bezpiecznie je usunąć.
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego warto usuwać znamiona,
- jakie są rodzaje znamion skórnych,
- jakie są metody usuwania znamion,
- jak przebiega laserowe usuwanie znamion.
Znamiona skórne to dość często spotykany problem. Różnego rodzaju pieprzyki, brodawki czy włókniaki – jeśli są zlokalizowane na najbardziej widocznych partiach ciała, np. na twarzy, szyi czy dekolcie – są dużym problemem estetycznym. Trudno je ukryć pod makijażem, dlatego mogą się stać przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny. Jeśli natomiast znamiona na skórze znajdują się w miejscach na co dzień przykrytych ubraniami, mogą być przez nie podrażniane, a nawet nadrywane. Zdarza się, że krwawią i pozostawiają nieestetyczne blizny. Dlatego znamiona można, a nawet trzeba usuwać!
Znamiona – rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów znamion skórnych:
- znamiona naskórkowe – tworzące się z komórek skóry, wśród nich dość często spotykane są różnego rodzaju brodawki (twarde, w kolorze skóry lub ciemniejsze),
- znamiona melanocytowe – czyli barwnikowe, które nie wystają poza powierzchnię skóry i nie są wyczuwalne, ale różnią się od niej kolorem (np. piegi),
- znamiona komórkowe barwnikowe – zwane potocznie pieprzykami, o bardzo różnej fakturze, czasami samoistnie zanikają,
- znamiona łojowe – za ich występowanie odpowiadają gruczoły łojowe, z reguły są pojedyncze i mają żółtawe zabarwienie,
- znamiona naczyniowe – tworzą się na skutek rozszerzania się lub rozrostu naczyń krwionośnych.
Decyzję o tym, czy dane znamię na skórze należy usunąć, zawsze podejmuje lekarz po badaniu – często w tym celu wykorzystuje dermatoskop, czyli urządzenie pozwalające na obserwację skóry w powiększeniu. Zazwyczaj zaleca się usuwanie znamion znajdujących się w miejscach na co dzień odkrytych lub narażonych na ciągłe podrażenienia.
Metody usuwania znamion
Jednym ze sposobów usuwania znamion jest metoda chirurgiczna – brodawkę czy pieprzyk po prostu wycina się przy użyciu skalpela, oczywiście w znieczuleniu miejscowym. Inne często wykorzystywane sposoby usuwania znamion to kriochirurgia, czyli ich wymrażanie, a także elektrokoagulacja, czyli poddanie zmiany działaniu prądu elektrycznego, który niszczy jej tkanki. Obumarłe znamię po pewnym czasie samo odpada.
Warto pamiętać, że jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości co do charakteru usuniętej zmiany, po jej wycięciu próbka zostaje wysłana do badania histopatologicznego. Pozwala ono jednoznacznie ocenić, czy znamię nie ma charakteru złośliwego.
Usuwanie znamion laserem
Jednym z najnowszych osiągnięć z pogranicza dermatologii oraz medycyny estetycznej jest laserowe usuwanie znamion. W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie pacjenci mogą skorzystać z nowoczesnego zabiegu usuwania znamion laserem CO2. W jego trakcie można się pozbyć różnego rodzaju zmian – brodawek, tłuszczaków, włókniaków, kurzajek i torbieli, także kilku naraz. Jest to zabieg bezpieczny dla pacjenta i nieinwazyjny, a zmiana jest zazwyczaj usuwana w całości. Co ważne, pozostające po zabiegu blizny są w zasadzie niewidoczne – przypominają jedynie niewielkie oparzenie, które zazwyczaj schodzi bez pozostawiania jakichkolwiek śladów. Istotny jest również fakt, że laserowe usuwanie znamion także daje możliwość wysłania próbki do badania histopatologicznego.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74416,znamiona-barwnikowe
http://pp.am.lodz.pl/12_0304.pdf
http://www.derma-news.pl/images/com_arismartbook/download/3/nr_2005_06.pdf