Sprawdź, czy soczewki kontaktowe to dobre rozwiązanie dla Ciebie — często zadawane pytania

Stosowanie soczewek może budzić wiele wątpliwości. W końcu ich użytkowanie wydaje się bardziej skomplikowane niż noszenie okularów. Jednak są to tylko pozory, ponieważ szkła kontaktowe to przede wszystkim wygoda. Jeśli masz więcej pytań dotyczących tej metody korekcji wzroku, zapoznaj się z naszym artykułem. Co chcą wiedzieć początkujący użytkownicy?

Jak założyć soczewki kontaktowe?

Pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładne umycie i wysuszenie dłoni. Następnie należy wyjąć soczewkę z pojemniczka i umieścić ją na opuszce palca. Ma ona kształt miseczki. Palcami drugiej ręki trzeba ostrożnie rozchylić powieki i spojrzeć w górę, by łatwiej było umieścić ją na powierzchni oka. Prawidłowo założone szkła kontaktowe powinny być niewyczuwalne. Zdejmowanie jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy palcem wskazującym  ściągnąć soczewkę do wewnętrznej części oka i wyjąć przy pomocy kciuka.

Mam nietypowy kształt oka. Czy mogę nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki mogą być noszone w większości przypadków. Opadająca powieka, skośne oczy, czy delikatna asymetria nie powinny stanowić problemów w użytkowaniu, jednak jest to kwestia indywidualna. Bywa, że szkła kontaktowe wykonuje się na zamówienie. Dlatego w tym przypadku warto omówić swój przypadek z lekarzem okulistą lub optometrystą.

Jakie soczewki wybrać, jeśli nie chcę nosić ich codziennie?

Na specjalne okazje najlepiej sprawdzą się soczewki kontaktowe jednodniowe. Ze względu na to, że są pakowane pojedynczo, mogą długo czekać na użycie, nie tracąc swoich właściwości. Są też bardzo higieniczne i nie wymagają pielęgnacji. Po jednorazowym użyciu należy je wyrzucić i wziąć nową parę. Nie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale przy sporadycznym stosowaniu opakowanie wystarczy na długo.

Czy szkła kontaktowe mogą nosić również dzieci?

Jak najbardziej. Wszystko, o czym trzeba pamiętać to właściwe poinstruowanie dziecka i wspólne poćwiczenie aplikacji. Należy również zwrócić maluchowi uwagę na kwestie higieny. Młodsze pociechy mogą zakładać szkła kontaktowe z pomocą rodzica.

Ile czasu można nosić soczewki kontaktowe?

Najbezpieczniej jest przestrzegać zaleceń producenta. Soczewki jednodniowe trzeba po użyciu wyrzucić, a miesięczne nie powinny być stosowane dłużej niż 30 dni. Po tym czasie przestają być one higieniczne, a także tracą swoje właściwości, więc ich użycie mogłoby się zakończyć podrażnieniem lub infekcją oka. W ciągu dnia szkła kontaktowe powinno się nosić nie dłużej niż 12 godzin.

Czy soczewki są widoczne na oczach?

Szkła kontaktowe to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na dyskrecji. Ciężko zauważyć, że ktoś ma je na sobie. Dlatego, jeśli wykryto u Ciebie wadę wzroku i nawet modne oprawki męskie czy okulary damskie nie przemawiają do Ciebie, soczewki będą świetną alternatywą. Sprawa wygląda inaczej w przypadku szkieł kontaktowych kosmetycznych, które pozwalają na zmianę koloru tęczówki.

Materiał partnera