W czym może pomóc własny tłuszcz? Czyli co to jest lipofilling

Lipofilling (lipotransfer) to zabieg modelowania sylwetki i niwelowania oznak starzenia się skóry, wykorzystujący autologiczną, czyli własną, tkankę tłuszczową. Pozbycie się tłuszczu w jednym miejscu i przeszczepienie go w inne, wydaje się panaceum na najczęstsze kompleksy kobiet – bryczesy, fałdy brzuszne, zbyt małe piersi, zmarszczki, opadające policzki, a nawet wypadające włosy. O tym, co to jest lipofilling i w czym może pomóc przeszczep własnego tłuszczu rozmawialiśmy z lekarzami z warszawskiej Kliniki Melitus.

Przeszczep własnego tłuszczu stosowany jest w medycynie już od dawna

Medycyna już od dawna wykorzystuje z powodzeniem własny materiał autologiczny do leczenia czy rekonstruowania uszkodzonych tkanek. Chociaż przeszczep tłuszczu znajduje zastosowanie w różnych terapiach, przez długi czas pozostawał zabiegiem niejednoznacznym, wiążącym się z wieloma znakami zapytania. Dziś, kiedy w znaczących ośrodkach badawczych oraz instytutach naukowych dużo miejsca poświęca się komórkom macierzystym i  przeszczepom autologicznym, zbiegi lipotransferu uzyskują coraz lepsze opinie i poszerzają spektrum działania – wyjaśnia dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog z Kliniki Melitus, która w pracy naukowej wiele uwagi poświęca właśnie badaniu komórek macierzystych. Dzięki nowo poznanym faktom, zdobytemu doświadczeniu i innowacyjnym technologiom, obecnie lipofilling wykonuje się w zgodzie z najwyższymi standardami, dotyczącymi zarówno postępowania z materiałem autologicznym, jak i samej procedury zabiegowej. Przekłada się to przede wszystkim na większą efektywność zabiegu, która z kolei decyduje o tym, że z lipofillingu korzysta coraz więcej pacjentów.

Lipofilling ma szerokie spektrum zastosowania w zabiegach medycyny estetycznej

Lipofilling wykonuje się u osób, zgłaszających różne problemy. Generalnie jest to metoda, która ma dwa główne nurty zastosowań. Są nimi modelowanie i rewitalizacja tkanek. Dzięki przeszczepowi własnego tłuszczu można skutecznie leczyć objawy starzenia się skóry. Kwalifikacją do wykonania zabiegu jest wiele defektów kosmetycznych, takich jak głębokie bruzdy wargowo-nosowe, dolina łez, opadnięte policzki, czy chociażby wąskie usta – wylicza dr n. med. Jarosław Zieliński, chirurg plastyk, wykonujący lipofilling w Klinice Melitus – aczkolwiek w spektrum zastosowań lipotransferu znajdują się nie tylko mankamenty twarzy, ale również całego ciała. 

Autologiczny przeszczep tkanek doskonale sprawdza się w modelowaniu skóry dłoni osób w średnim i podeszłym wieku, u których zanik tkanki podskórnej sprawia, że ręce nabierają “starczego wyglądu”. Ponadto własny tłuszcz jest bardzo skutecznym materiałem rekonstrukcyjnym, jaki wykorzystuje się do korygowania wad konturu ciała czy leczenia hipotroficznych piersi i pośladków. A ponieważ w pobranym od pacjenta materiale znajduje się spora liczba komórek macierzystych bogatych w cenne czynniki wzrostu, terapie autologiczne zalecane są także osobom borykającym się z łysieniem i nadmiernie wypadającymi włosami. 

To tylko niektóre przykłady – podkreśla dr Maria Noszczyk – a lista zastosowań lipofillingu w medycynie estetycznej jest naprawdę spora, nie wspominając już o innych gałęziach medycyny: ortopedii, ginekologii… Własny tłuszcz może pomóc zwalczyć naprawdę wiele problemów!

Autologiczny przeszczep tłuszczu jest terapią bezpieczną, dającą naturalne efekty

Szerokie zastosowanie terapii autologicznych wynika z dwóch kwestii. Po pierwsze, własny tłuszcz jest materiałem biokompatybilnym, więc organizm bardzo dobrze go przyjmuje. Ryzyko odrzutu lub pojawienia się oznak nietolerancji, najczęściej w postaci alergii, jest naprawdę niewielkie – przekonuje dr Zieliński. Po drugie, lipofilling przynosi relatywnie trwałe efekty estetyczne i pozwala poprawić wygląd w sposób bardzo naturalny, co dla wielu osób jest kwestią kluczową.  

W związku z tym, że terapia autologiczna polega na przeszczepie tkanek tłuszczowych wraz z komórkami macierzystymi, nie jest zwykłym wypełnianiem ubytków struktury skóry, ale nowoczesnym modelowaniem połączonym z głęboką rewitalizacją. Komórki macierzyste spełniają wiele ważnych funkcji, między innymi poprawiają ukrwienie tkanek, tym samym podnosząc ich żywotność. To jest znaczące z punktu widzenia trwałości lipofillingu, który dzięki temu staje się zabiegiem na lata. 

Za udzielenie wyczerpujących informacji na temat lipofillingu dziękujemy lekarzom z Kliniki Melitus w Warszawie – dr n. med. Marii Noszczyk oraz dr n. med. Jarosławowi Zielińskiemu.